Gondoltam összeszedek egy két dolgot, amit gyakran kérdeznek tőlem,ami engem is érint és foglakoztat, amire egy gyakorló anyuka kíváncsi lehet.
Cumi:
Fogorvosként nem javaslom a használatát.
Több okból sem.A szopizás elősegíti a az állcsontok harmonikus fejlődését, amire minden kisbabának szüksége van.Sőt a mai igény szerint szopatott babáknak elvileg nem kell a nyugatató funkció, hiszen arra ott a szopi.
A kisbabánk ha álmos alszik ha éhes jelzi, ha aktív nézelődik,ha ordít akkor ugysem marad meg a szájában semmi,az enyémek legalábbis ezt tették,igazából gondolkodtam hogy mikor is tegyen a szájába a cumit...végülis nem tettem olyan elfolglalnak találtam a csecsemőimet , hogy nem értünk rá cumizni.:).. ami viszont kokrétum, az , hogy a cumizás nyitottharapás kialakulásához vezet, amennyiben rossz szokássá válik.A frontfogak megjelenésének idejében tehát le kell zárni a cumizást.Node, ha valamire rászoktunk arról sokkal nehezebb leszokni, mintha rá sem szoktunk volna.
A hozzátáplálást mindenki másképp csinálja én viszont azt javaslom , hogy tányérkából kanállal, pohárkából iszogatva.Cumisüveg abszolút felejtős, és hozzátáplálásra alkalmatlan.Esténként a kisgyerek ne aludjon el cumisüvegből teázva kakózva, inkább aludjon be szopi közben.Az éjszakai ébredéseket sem ajánlott cukros teával leépíteni, kapjon anyatejet, vagy megefeleő kortól tehéntejet, vagy tápszert.Ne higgyétek hogy az anyatejnek nincs cukortartalma, van, de sokkal kevébe károsítja a fogakat mint a cumisüvegből itatott cukros tea.Ennek ellenére több kolléga is jelezte, hogy gyakran látott hosszan szoptatott kisgyereknél frontfog szuvasodást.Látni én is láttam ilyesmit, de semmi nem támasztja alá , hogy ez a hosszú szoptatás miatt van.Viszont a cukros cumiról szindrómát neveztek el.
Fogmosás:
Sosem lehet elég korán kezdeni.A tejfogacskákkal ugyanúgy fogalakozni kell, és ápolni kell őket.Lehtőleg szülői kontroll alatt.Ami eddig legjobban kiakasztott, egy olyan anyuka volt aki elmesélte Pistike önállóságát hogyan edzi, hogy egyedül most fogat.Az önállóságot lehet, hogy edzi, de Pistikének nem volt egy ép tejfoga sem.Nem elvárható egy két- három évestől , hogy körültekintően és gondosan mosson fogat, szerintem naponta egyszer esti időszakban evés után anyával vagy apával együtt mosunk fogat,azaz konkrétan apa vagy anya mossa.(kölyök szájtátian tűri) ez szerintem nem rombolja az önálló életre való szoktatást, mert oviban , bölcsiben maguk mosnak fogat,sőt este is próbálkozhat ha akar, de utána átadja a fogkefét nekünk.Esti fogmosás után nem eszünk már,vizet lehet inni, semmi cukros tea, semmi kakaó.
Fogkrém: gyerekfogkrém, szeresse az ízét, egyébként mindegy.A fogkrémet lenyelik, öblögetni csak később tanulnak meg.Ha lenyeli hát lenyeli, baja nem lesz tőle, de módjával.
Fogkefe: életkornak megfelelő kefét válasszunk, a csomagolásán ezt jelzi..mivel szeretik rágicsálni, hamar tönkremegy.Gyakran kell cserélni mert kiszálazódik és a szálak sérthetik a szájukat.Fel is sebesíthetik.Az ovis keféket is érdemes cserélni, félévente minimum.Elektromos fogkefe lehet, gyerekméretű fejjel.
Fluorbevitel: az ivóvíz helyi értékeit figyelmbe véve javasolják, vagy nem javasolják.A védőnénivel érdemes erről konzultálni, ha megfelelő az ívóvíz fluortartalma, nem kell külön ráizgulni a témára.
Fogorvos:
Ha a szülővel olykor ellátogatnak a rendelőbe annak én nagyon örvendek.Erre érdemes időt szánni, a kisgyerekek érdeklődők és kooperatívok.A lényeg az , hogy természetes legyen, hogy anyáék is járnak, én is elmegyek.Évente félévente át kell nézni a fogacskákat, mert igenis tömünk tejfogat.
De: csak kis szuvasodásokat, mert a tejfogak idegkamrája tág és üregalakítás közben nagyon könnyen megsérülhet, tehát rizikós esetben nem tömünk.Ha idejében elcsípjük a szuvasodást betömjük.Húzni azért nem szoktunk mert a tejfogak gyökere fenntartja a helyet a maradó fognak, tehát van szerepe .Még szuvasan is inkább benntartjuk, mert a harmonikus fogváltást így teremtette meg a fennvaló.
De: szuvas tejfogról könnyen átvándorol a szuvasodás maradó fogra.Érdemes figyelni.
Mit csináljunk ha fáj?
Először is fájdalomcsillapítót adunk:(pl: Nurofen,Cataflam csepp) Aztán fogorvost keresünk lehetőleg olyant, akit a gyermek ismer.Érdemes nyugodtan odamenni, ha pánikolunk az könnyen átragad...Előtte pontosan el kell mondani mit fogunk csinálni, az mennyi ideig tart, és utána mi lesz.Olyan nagyon nem szokott fájni a tejfog gyökérkezelés, általában elhalt fogacsákat kell megnyitni,de fúrni kell, tükörrel nézegetjük, nyálszívó lesz benn , vattarolni, a székben fel és alá liftezünk.Ezekt meg kell beszéni a gyermekkel és akkor fel lesz készüve, jól fog viselkedni.
Fogváltás:
Nagyon nagy az egyéni változatosság, mint tudjuk a tankönyvek váltják így a fogukat .A gyerekek a saját ritmusukban szokták.Ami mindenkinek más.
6 évesen hatosok (ez nem váltás, hatos tejfog nincs , a tejfogazat 20 fogból áll, a maradó fogazat 32 ből, a hatos fog a tejfogak mögött bukkan elő)
7 évesen metszők
9 évesen kisörlők (tej négyesek, ötösök helyén)
11 évesen szemfogak (innentől érdemes fogszabályozásra elvinni )
12 évesen hetesek
18 évesen nyolcasok
Csírahiány:
Ha nincs maradó fog a tejfog alatt.Gyakori hiány felső kismetszők, alső kisőrlők, bölcsességfogak.
Teendő:sajnos semmi, ilyenkor a tejfogat minnél tovább megtartjuk,ha elszuvasodik vagy kipottyan implantátummal lehet helyettesíteni.Esetleg fogszabályzóval zárni lehet a hiányt.
Szemfog csírahiány ritka: de gyakori a rendellenes elhelyezkedés, ilyenkor fogszabályzóval kell lecsalni.Ha felmerül ilyesmi RTG felvételt kell készíteni.
1 megjegyzés:
Köszönöm,ez hasznos volt!!!!
Megjegyzés küldése