2010. június 19., szombat

Könyvek

Nézzük,mit is olvasunk mostanában?



Ábel változatlanul Hetvenhét magyar népmeséből kér esti mesét, nagyon szereti a Bruncik királyfit, a Zöldszakállú királyt, és a Kígyókirály gyűrűjét.Grimm meséket is olvasunk, nem eredeti kiadásban , hanem szines szélesvásznú, átdolgozott kiadásban.(sajnos) Ezen kívül Ábel rajong az ismeretterjesztő könyvekért, amiket egyedül is szívesen lapozgat, vulkánok, repülők, emberi test, jöhet minden.


Kincső nagy Bogyó és Babóca rajongó, de a újabban Grimm meséket ő is kedveli és kéri.(konkrétan Csipkerózsikát, Hófehérkét)

Gyakran kapunk mesekönyveket, amiket persze nem dob ki az ember de némelyik megérdemelné.Különösen haragszom a "klasszikusok röviden" típusú könyvekre,pedig Kincsőnek van egy ilyen Grimm sorozata .Minden mese egy két oldalon kicsi könyvecskékben , a könyvvecskék egy ládában helyezkednek el.Kiveszi, sorba rendezi visszateszi, időnkét tornyot épít belőlük...olvassa is őket, lapozza és a képek után az ismert történetet meséli az állatainak.Rendeteget játszik vele,ahhoz képest, hogy én utálom, őt nagyon leköti ez a kis könyvesláda.


De most nézzünk körbe, a könyvespolcukon:
Mazsola és Tádé.Szerintem remek, a gyerekek nem kedvelik, egyszer végigolvastuk,de mostanában szomorkodik a polcon.Szerintem a testvér konfliktust annyira jól ábrázolja, a helyzetek annyira találóak.


Micimackó:vannak fellángolások , de alapjában véve nem ennek a korosztálynak való.


Pán Péter: egy időben nagy kedvenc volt, de lecsengett,azért gyakran előkerül.


Nils Horgersson:szintén, egy időben rengeteget olvastuk, mostanában ritkábban kérik.


Anna és Peti: salátára gyűrve,nincs nap nélküle.Sokan kritizálják , mégis a gyerekek oda vannak érte, és az az igazság , hogy én is szeretem.Úgy látom Ábel kezd kinőni belőle, vagy egyszerűen már ő túl van azon , hogy minden nap négyszer ugyanazt.Az Apa lába történet nagyon sokat segített Kincsőnek feldolgozni a műtétet, és azzal járó fájdalmakat.Örök hála a szerzőnek ezért a részért.


Állatmesék (La Fontaine):érdekes, szeretik, mindenkinek van kedvence, de a történetek üzenetét, a tanulságot nem látják.


Panka és Csiribí: az ünnepekről szól, farsangkor kapták és bejött mindenkinek, szívesen hallagtnak más mesét is belőle.


Ha a világ rigó lenne: nagyon népszerű, rengeteg verset kívülről tudnak belőle.Sajnos verseket én ritkán olvasok, és nekik sem szoktam....jó lenne változatni ezen.

Túl a maszat hegyen:írtam már róla, én nagyon szeretem,ők meg azt szeretik, hogy én mennyire szeretem

Gyerekbiblia: több is van, gyakran olvasgatjuk

Gólya ,gólya ,gilice: logopédiai fejlesztő könyv, tanítónéni rokonunktól kaptuk, sokat mondókáznak belőle

Van még egy csomó színes csilivili gyújtósnak való, amit csak azért tartogatok a polcon , mert..jól néz ki a polc tele gyerekkönyvvel,és mert arra tanítottak könyvet nem dobunk ki, nem firkálunk össze...ezeket vagy a rokonoktól gyűjtötték ajándékba, vagy mamától sírták ki közös könyvesbolt túráik kapcsán.

Sokszor az ő igényük nem talalkozik az én igényeimmel,látom ha belépünk a könyvesboltba milyen könyvekért sikoltoznak.Én persze, másokért.Szerencsére akad egy kedvenc kis bolt ahová járunk, és ott elnézően visszapakolják amit leszedtünk,de azért elvárják , hogy vegyünk valamit.


Elég nehéz eligazodni, mert két három négyezer forintért az ember nem vállja a kockázatot, inkább az általam ismert és bevált könyvekért nyúlok szívesebben mint az újdonságokért.A fenti listából ez remekül lejön, nyilván az én ízlésemet is tükrözi.Azért nem ilyen egyértelmű.

Íme néhány kedvenc gyerekoromból,amelyekt az enyéim kimondottan utálnak:
(Fodor Sándor:Csipike, Kányádi Sándor:Madármarsztaló, Kiping:Dzsungel Könyve)

Nincsenek megjegyzések: